Domy z drewna, Domy szkieletowe

telefon kontaktowy

+44 631 68 47

adres e-mail

logpol@logpol.com.pl

Domy z bali drewnianych

Nasza firma oferuje domy z drewna w następujących technologiach:

  • domy z bali drewnianych okrągłych litych
  • domy z bali drewnianych prostokątnych litych
  • domy w technologii szkieletu drewnianego
  • domy w technologii szkieletu drewnianego z elewacją jak domy z bali okrągłych
  • domy w technologii szkieletu drewnianego z elewacją jak domy z bali prostokątnych
  • domy w technologii szkieletu drewnianego w połączeniu z technologią domu z bali

Domy z bali okrągłych i prostokątnych

1.2 W cenie nie ujęte:


Wrysowanie przez upoważnionego architekta projektu na mapę działki, projekt przyłącza wodno-kanalizacyjnego i projekt przyłącza energetycznego oraz instalacji branżowych wewnątrz budynku. Działka kompletnie uzbrojona włącznie z pozwoleniami na budowę oraz poświadczenie notarialne i wszystkie opłaty związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Poza tym koszty oczyszczalni ścieków, włazy kontrolne, zawory przeciwcofkowe, podłączenia doprowadzające i odprowadzające do domostwa i w domu oraz woda i prąd budowlany, wywóz gruzu i śmieci budowlanych jak również wszystkie roboty poza szkieletem domu i drewnianym szkieletem tarasów.

1.3 Przygotowywanie montażu


Przed rozpoczęciem montażu - budowy inwestor powinien poczynić następujące przygotowania:

Wykonać fundament, ewentualnie płytę betonową zbrojoną zgodnie z projektem, kładąc bardzo wielki nacisk na utrzymanie poziomów (tolerancja +/- 2 mm).W miejscach gdzie położone będą belki rozłożyć izolację poziomą odcinającą wilgoć z podłoża(papa,polipropylen)

Zrobić podłączenie wody budowlanej wraz z zaworem do podłączenia węża, podłączenie prądu budowlanego, podłączenie kanału do fundamentu. Dojazd do miejsca budowy dla samochodów ciężarowych do 18 m dł. i dzwigu do 36 ton, a także utwardzone powierzchnie do składowania i sortowania. Budując piwnicę we własnym zakresie należy uwzględnić: wykonanie ścian i zgodnie z planami, poziomy strop (tolerancja +/-2 mm). Z placu budowy uprzątnąć śnieg, lód, resztki materiałów.


2. DOSTAWA


Z chwilą wydania towaru objętego punktami 2 i 3, na inwestora przechodzi ryzyko przypadkowego uszkodzenia lub utraty przedmiotu dostawy. Palety na których dostarczany jest towar pozostają własnością sprzedającego.

2.1 DOSTAWA ELEMENTÓW DREWNIANYCH


Do zaoferowania mamy nast. typy bali:
BO 130 - belki drewniane okrągłe o śr. ok. 130 mm
BO 170 - belki drewniane okrągłe o śr. ok. 170 mm
BO 220 - belki drewniane okrągłe o śr. ok. 220 mm
BO 250 - belki drewniane okrągłe o śr. ok. 250 mm
Bal BO- 130 używany jest do produkcji mebli ogrodowych, piaskownic, psich bud i małej architektury ogrodowej.
Bal BO- 170 używany jest do budowy altan, domków ogrodowych i domków letniskowych, przy czym mogą to być obiekty znacznej wielkości.
Bale BO- 220 i BO - 250 są przeznaczone na budynki całoroczne. Oczywiście można z nich zbudować również obiekty takie jak z bala 170mm, jest to jednak drogi wariant. Budynki całoroczne z bala 220 i 250 mm nie wymagają dodatkowego ocieplenia. Dla budynków tej konstrukcji powinno obliczać się bilans cieplny, bo choć współczynnik K dla ściany z bala 220 mm wynosi K=0,45W/m? K to budynek jako całość jest bardzo ciepły. Składa się na to:

1. Specyficzny mikroklimat wnętrz budynków z litych bali utrzymujący wilgotność praktycznie na stałym poziomie.

2. Brak grawitacyjnych kratek wentylacyjnych poza kuchnią i łazienkami, co powoduje że ciepło nie ucieka nam wentylacją jak to jest w tradycyjnych domach z betonu. Wymiana powietrza następuje w skali mikro całą powierzchnią ścian.


2.2 ŚCIANY ZEWNĘTRZNE
Na ściany zewnętrzne stosowane jest drewno sosnowe. Belki są suszone w zakładzie oraz cięte i frezowane na odpowiedni wymiar maszynowo co zapewnia bardzo dobre spasowanie elementów budynku. Specjalnie profil bala odprowadza wodę na zewnątrz, a konstrukcje narożne zapewniają bardzo mocny sposób łączenia drewna. Okrągłe belki (od średnicy 170 mm) są spłaszczane o 2 cm w celu osiągnięcia lepszego dopasowania się ościeżnic okiennych i drzwiowych w odpowiednich miejscach. Niezbędne do montażu kołki drewniane, gwintowane drążki i uszczelnienia oraz listwy do montażu okien i drzwi są dostarczane są w ilościach potrzebnych do zmontowania elementów drewnianych - wyodrębnione jako oddzielna pozycja kosztów lub wliczone w cenę montażu.

2.3 ŚCIANY SZCZYTOWE
Ściany szczytowe są dostarczane zgodnie z rysunkiem w postaci belek toczonych (przekrój jak na parterze) lub jako drewniana konstrukcja zgodna z wymaganiami statycznymi. Do oszalowania zewnętrznego jest dostarczane zgodnie z ofertą pionowe lub poziome odeskowanie deską na pióro wpust - oblicówką grubości 20 mm szerokości krycia 120 mm lub profile imitujące bal 220 lub 250mm.

2.4 ŚCIANY WEWNĘTRZNE
ściany wewnętrzne są dostarczane zgodnie z rysunkiem i danymi statycznymi w postaci belek toczonych (przekrój jak ścian zewnętrznych) lub jako drewniana konstrukcja zgodna z danymi statycznymi (obustronnie obita oblicówką ).

2.5 KONSTRUKCJA DACHU
Ciesielskie wykonanie szkieletu dachu zgodnie z rysunkiem i danymi statycznymi. Powierzchnia dachu to, jeżeli nie jest ustalone inaczej, okap 80 cm i przy szczycie 100 cm, mierząc od środka ściany. Nachylenie dachu takie jak przedstawione na rysunku. Krokwie w odstępach od 60 do 95 cm, deska poszyciowa - dwustronnie strugana w obszarze ocieplenia grubości 20mm, oraz oblicówka - odeskowanie z drewna sosnowego łączone na pióro - wpust grubości 20mm i szerokości krycia 200mm na krokwiach w miejscu, gdzie dach przekracza obrys zewnętrzny budynku.

2.6 SUFIT NAD PARTEREM
Jako belki stropowe najczęściej stosowane są te same jak belki na ściany na parterze tyle że okrągłe od spodu.

Na to kładzie się szalunek z deski sosnowej - oblicówki grubości 20mm szerokości krycia 120 mm licem do dołu na pióro - wpust, stanowi sufit patrząc od dołu, a jednocześnie tzw. roboczą podłogę, na której rozkłada się instalacje.

Na to legary podłogowe o wymiarach 40x70mm (o ile projekt nie stanowi inaczej) w odstępach ok. 600mm.

Pomiędzy legary wełna mineralna.

Na to deska podłogowa modułowa : grubości 21, szerokość100mm, długość 120cm z heblowanej deski sosnowej.

W przypadku podłóg w łazienkach na legary mocuje się płytę OSB lub inne materiały pozwalające na położenie glazury.

Strop może być wykonany również z krawędziaka , najczęściej gdy jest integralną częścią konstrukcji dachowej spinającą krokwie na wysokości ścian. Nazywamy go stropem lekkim bo z reguły jest w budynkach o nieużytkowym poddaszu i służy jako konstrukcja nośna sufitu nad parterem. Przekrój stropu z krawędziaka wynika z projektu.

 

2.7 PODŁOGA PARTERU

Legary podłogowe o wymiarach 40x70mm(o ile projekt nie stanowi inaczej) w odstępach ok. 600mm.

Pomiędzy legary wełna mineralna

Na to deska podłogowa modułowa : grubości 21, szerokość100mm, długość 120cm z heblowanej deski sosnowej.


2.8 BALKON
Balkon jest dostarczany taki jak w projekcie.

O ile konstrukcja nośna balkonu nie jest wykonana z bali takich jak ściany w dostawie zawarte są też legary podłogowe ok. 41 x 120 mm i do nich listwy podporowe. Deski podłogowe 28 x 100 mm z heblowanej kantówki sosnowej. Barierki są zgodne z projektem.


3.POZOSTAŁE ELEMENTY BUDOWLANE

3.1 OKNA I OKNA BALKONOWE / SZKLANE DRZWI
Okna i szklane drzwi w standardzie EURO ościeżnice produkowane są z sosny pierwszej klasy. Wszystkie okna uchylno - rozwierane lub nie otwierane w ogóle. Do wyposażenia okien można dodać nakładane, dające się zdjąć szprosy.

Występuje wariant okien z okiennicami. Okiennice zintegrowane z futryną okna, posiadają szeroki drewniany parapet zewnętrzny nie posiadają parapetu wewnętrznego. W oknach z okiennicami nie mocuje się szprosów.

Okna dostarczane są wraz z deskami, listwami, i innymi elementami niezbędnymi do ich montażu i wykończenia. Gzymsy zewnętrzne (parapety) z blachy malowanej proszkowo. Okien dachowych nie oferujemy.

3.2 DRZWI ZEWNĘTRZNE
Drzwi z sosny pierwszej klasy w stylu domu z bali. Powlekane panelem w kolorze sosny z obu stron, w środku izolacja cieplna, wraz z odpowiednimi okuciami, uszczelnienie i 2 cylindrowe zamki zabezpieczające.

Rozmiary drzwi według projektu jedno i dwuskrzydłowe. Drzwi zewnętrzne z szybą zgodnie z projektem, mogą być z trwałymi jak i otwieranymi szprosami.

3.3 DRZWI WEWNĘTRZNE
Masywne drzwi wewnętrzne z masywnym wypełnieniem. Dostarczane są wraz z okuciem , zamkami, kompletem klamek i okuciami, masywnymi futrynami, i elementami potrzebnymi do montażu. Drzwi pomalowane są farbą bezbarwną, nie potrzeba ich już dodatkowo malować.

3.4 METALOWE ELEMENTY ŁąCZąCE
Dostarczamy wszystkie elementy łączące jak również metalowe łączniki potrzebne do montażu konstrukcji nośnej z bali oraz więzby dachowej - wyodrębnione jako oddzielna pozycja kosztów lub wliczone w cenę montażu.


4. INSTRUKCJE

4.1 INSTRUKCJE MONTAŻU
Do każdego domu załącza się listę wysyłanych elementów, a przedstawiciel klienta otrzyma detaliczną instrukcję montażu elementów drewnianych.

4.2 INSTRUKCJA DLA WSPÓŁWYKONAWCÓW
Określa podstawowe zasady jakich należy przestrzegać przy pracach budowlanych w budynku z bali drewnianych.

4.3 INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA BUDYNKU DLA KLIENTA
Określa czynności serwisowe przy budynku.

5. WARUNKI DOSTAWY
Zgodne z warunkami dostawy i płatności zawartymi w umowie.

6. MONTAŻ
Montaż realizowany jest w 3 zakresach - wariantach realizacji, a sam proces budowy przeprowadzany na 2 sposoby.


6.1 USŁUGI NASZYCH MONTAŻYSTÓW
W przypadku wariantu montażu podstawowego 6.2 całość ekipy montażowej jest ze strony sprzedającego. W pozostałych dwóch wariantach 6.3 i 6.4 dajemy do dyspozycji danego klienta 1 lub 2 montażystów na czas ściśle określony w umowie. Jeżeli w umowie nie jest to ujęte inaczej, czas pracy to 8 godzin dziennie. Monterom należy dać do pomocy przynajmniej 4 wykwalifikowanych pomocników ze strony inwestora. W cenie są zawarte rusztowania, drabiny, blaty robocze, narzędzia i maszyny, będące własnością wykonawcy, które monterom są niezbędne do pracy. W przypadku gdy ekipy montażowej nie ma na placu budowy (np. sobotnio-niedzielny wyjazd do domów) inwestor powinien zapewnić dozór dla pozostawionych na budowie konstrukcji (rusztowania, blaty, drabiny) które ze względu na swe rozmiary trudne są do każdorazowego sprzątania przez ekipę montażową (z reguły i tak ktoś dozoruje przedmiotu dostawy)

Pozostałe roboty, których nie zdąży się wykonać w określonym w umowie czasie pracy naszych monterów, należy wykonać we własnym zakresie.

W przypadku niemożności dostarczenia materiałów bezpośrednio na plac budowy samochodem samowyładowczym, bądz to ze względu na długość belek bądz trudność dojazdu, koszty dostarczenia materiału z miejsca rozładunku na plac budowy ponosi klient. W przypadku transportu nie samowyładowczego (ma to miejsce gdy belki mają ponad 8m i nie mieszczą się na zestaw z przyczepą)koszt najmu wózka widłowego lub dzwigu ponosi klient.

6.2 MONTAŻ GŁÓWNY / PODSTAWOWY
Ten montaż obejmuje nast. roboty:
- Rozładowanie samochodu ciężarowego wyposażonego w dzwig.
- Złożenie na placu budowy elementów drewnianych w taki sposób, który usprawni montaż
- Postawienie ścian z bali oraz ich uszczelnienie i umocnienie metalowymi elementami, jak śruby, blaszki łączące, kołki. Wycięcie otworów na drzwi i okna.
- Ułożenie belek stropowych oraz założenie podłogi roboczej z oblicówki.
- Zrobienie konstrukcji ramowej ścian szczytowych niezbędnej do postawienia krokwi.
- Postawienie krokwi.
- Wstawienie okien i drzwi wraz z wykończeniami, parapetami zewnętrznymi, uszczelnieniem

6.3 MONTAŻ WRAZ Z WYKOŃCZENIAMI
Ten montaż obejmuje oprócz kompletnych usług montażu podstawowego również nast. roboty:

- Postawienie konstrukcji ścian szczytowych wraz z wykończeniem ich z zewnątrz włącznie z położeniem folii uszczelniającej.
- Postawienie kompletnej więzby dachowej wraz z odeskowaniem poszyciówką w obrębie i oblicówką poza obrysem budynku.
- Zrobienie powierzchni balkonowych
- Zrobienie ażurowych barierek na tarasach i balkonach.
- Zabudowanie jednostronne konstrukcji szkieletowych.

6.4 MONTAŻ KOMPLETNY
Montaż kompletny obejmuje oprócz kompletnego montażu podstawowego oraz wykończeń jak w poprzednim punkcie nast. prace:

- Zrobienie ściany o lekkiej konstrukcji wraz z ociepleniem z wełny mineralnej o grubości 50 mm
- Zrobienie ścian szczytowych w konstrukcji szkieletowej przy rozbudowanym poddaszu na gotowo. Założenie wełny mineralnej w szczytach i folii przeciw parze.
- Założenie desek podłogowych na parterze i / lub piętrze. Położenie legarów oraz wełny mineralnej 50 mm między nimi, zamontowanie listew.
- Zamontowanie wewnętrznych listew wykańczających przy oknach i drzwiach wewnętrznych.
- Zamontowanie schodów i poręczy.

W praktyce najczęściej stosowanym wariantem jest montaż podstawowy. Jest to również wariant najkorzystniejszy finansowo. Wyspecjalizowana ekipa, która realizując ten wariant montażu przyjeżdża w licznym składzie, szybko przy udziale dzwigu samochodowego realizuje montaż. Generalizując robi to czego nie zrobiłyby inne ekipy. Po zejściu z budowy do zrobienia pozostają typowo stolarskie prace, które zrealizuje w oparciu o pozostawione przez nas rysunki technologiczne każdy miejscowy stolarz. Plusem jest, że ma on blisko do pracy, a w przypadku złej pogody po prostu pozostaje w domu. Oczywiście wariant ten nie wyklucza zakupu materiału na budynek w zakresie montażu kompletnego.
Pozostałe warianty montażu 5.3 i 5.4 wymagają utrzymania ekipy dłuższy czas na budowie ,przez co koszty ich utrzymania są znaczne. W takich przypadkach jesteśmy zmuszeni koszty te przekładać na Państwa. Dodatkowym problemem pojawiającym się zwłaszcza przy montażu kompletnym są tzw. zatory technologiczne. Polega to na tym, że instalatorzy instalacji elektrycznej i wod-kan blokują ekipę montażową z pracami. Na przykład w warstwie izolacyjnej ścianek działowych i podłóg rozprowadza się wspomniane wyżej instalacje, i do czasu ich wykonania nie można tych konstrukcji zaślepić. Budowy z reguły są znacznie oddalone od siedziby firmy więc koszty niezamierzonych dodatkowych dojazdów są znaczne.


7. GWARANCJE

Gwarancja zgodnie z prawem w naszym kraju obejmuje 3 lata na konstrukcję.

Drewno jest naturalnym budulcem i tym samym podlega właściwemu sobie zachowaniu się materiału. Powstałe ewentualnie w wyniku wahań wilgotności i temperatury rysy, przebarwienia, i ubytki nie uprawniają do prawa naprawy szkód. Te właściwości drewna są natury czysto optycznej i nie mają znaczenia statycznego lub konstruktywnego.

Zleceniodawca oświadczeniem na piśmie może zrezygnować z impregnacji drewna zgodnie z normą DIN 68.800 .Drewno jest tym samym dostarczane nie zabezpieczane.

8. SERWIS

Czynności serwisowe przy budynku są banalnie proste. W 95 % klient w oparciu o INSTRUKCJĘ UZYTKOWANIA BUDYNKU DLA KLIENTA 4.3 sam dokonuje czynności serwisowych. Klient może wezwać do serwisu naszych pracowników, należy jednak pokryć koszt dojazdu.

9. CENA

Cena naszych budynków jest sumą cen poszczególnych składników budynku. Sumujemy cenę:
- ilości m3 bali toczonych,
- ilości m3 więzby,
- ilości m2 ścian konstrukcji lekkiej szczytowych,
- ilości m2 ścian konstrukcji lekkiej działowych wewnętrznych,
- ilość m2 okien,
- ilość drzwi zewnętrznych i wewnętrznych,
- ilość m2 deski poszyciowej na dachu,
- ilość m2 deski oblicówki na dachu,
- ilość m2 podłogi,
- materiały montażowe,
- montaż,
i otrzymujemy całkowity koszt budynku.
Cena m2 jest więc dla nas sprawą wtórną , i można powiedzieć, że inwestor sam ją kształtuje. Dla nas nie ma znaczenia czy zapotrzebowanie bali toczonych na budynek wynosi 60 czy 100m3 drzewa, choć mogą to być budynki o takiej samej powierzchni. W przypadku gdy wszystkie wewnętrzne ściany zaplanujemy z litego bala musimy liczyć się ze wzrostem ceny budynku. Najczęściej stosowany wariant to zbudowane z bali; obrys budynku i 1 lub 2 ściany oddzielające część reprezentacyjną budynku (salon z kominkiem, jadalnią otwartym aneksem kuchennym) od części prywatnej gdzie znajdują się sypialnie, łazienka, pomieszczenia gospodarcze. W części prywatnej ścianki są konstrukcji lekkiej. Nie zabierają dużo miejsca (4 ścianki z bala 250mm to już 1 m powierzchni mniej), a dodatkowo w łazience i pomieszczeniach gospodarczych gdzie i tak kładziemy płytki, by je przymocować na konstrukcję nośną ścianek działowych możemy bezpośrednio przymocować płytę gipsowo kartonową. Trzeba również pamiętać że aby położyć płytki na ścianę z litych bali należy zamontować specjalną konstrukcję, która zwiększa koszty a dodatkowo pomniejsza pomieszczenie.
Koszt przeprowadzonych przez nas inwestycji, w zależności od podanych wyżej warunków wahał się od 1500zł/m2 do 2500zł/m2 netto dla budynków całorocznych. średni koszt m? można przyjąć na poziomie 2000zł/m2 netto.


Zapraszamy do współpracy
Wszystkie prawa zastrzeżone dla LOGPOL.com.pl Projekt oraz wykonanie: SPSI